fbpx

book hr banner 130x1000px

Krštenje u Duhu (8) - Liturgija i sakramenti

Liturgija svakom kršćaninu omogućuje da doživi krštenje u Duhu. Crkva u liturgiji pokazuje svoju potpunu svijest o djelovanju Duha Svetoga u nama i da se po liturgijskim molitvama Crkve može doživjeti KUD

Krštenje u Duhu u liturgiji

O fenomenu KUD može se govoriti i bez spominjanja karizmatskog pokreta. Naime, liturgija svakom kršćaninu omogućuje da doživi KUD. Crkva u liturgiji pokazuje svoju potpunu svijest o djelovanju Duha Svetoga u nama i da se po liturgijskim molitvama Crkve može doživjeti KUD. Čini se da do sada nije objavljeno istraživanje KUD u liturgiji. Rezultat moga istraživanja pokazao je da se liturgija često koristi izrazom izlijevanje Duha, u Rimskom misalu, u Časoslovu, u slavljenju Euharistije i molitvi vjernika za vrijeme cijele liturgijske godine te u sakramentima i sakramentalima. Rimski misal ima osamdeset sedam molitava za novo izlijevanje Duha. U euharistijskom se slavlju u sakramentalnom obliku izlijeva Duh Sveti iz srca Kristova u naša srca (usp. Iv 19, 34) u svim dijelovima mise, posebno u pretvorbi. Manji broj molitava pretpostavlja da je Duh Sveti već prisutan u kršćaninu po krštenju pa se moli Božanskoga Gosta da se očituje na snažan i vidljiv način u našem životu po svom oslobađanju u nama. Takvu molitvu nazivam unutarnjom, za razliku od vanjske, koja je češća, i u kojoj molimo da Duh Sveti dođe u nas. Nutarnja i vanjska molitva uzajamno se nadopunjuju jer Duh Sveti koji dolazi izvana želi aktivirati unutarnju milost.

Krštenje u Duhu i sakramenti

Sakramenti su kanali po kojima primamo Duha Svetoga u punini i glavni su izvori pomoću kojih Krist neprestano daruje Duha bez mjere (usp. Iv 3, 34) i zato su temelji svakoga kršćanskoga života. U obrednicima postoje mnoge molitve za izlijevanje Duha Svetoga. Krštenje djece razlikuje se od krštenja odraslih upravo po mogućnosti očitovanja Duha Svetoga jer dijete ne može surađivati s Duhom Svetim, dok odrasli mogu. Punina krštenja potvrđena je u potvrdi, obnovljena i podržavana u Euharistiji. U potvrdi dobivamo novu i savršenu infuziju Duha Svetoga koji nas obdaruje veličanstvenim darovima. Propisno obnovljen, taj bi sakrament mogao još više otvoriti put izlijevanju Duha Svetoga u općenitom, službenom i sakramentalnom obliku. Sakrament pokore pogoduje raznovrsnom i bogatom izlijevanju Duha. Svaka ispovijed jesu mali Duhovi. Bolesničko pomazanje praćeno je molitvom za primanje dara Duha Svetoga pa je neizmjerna milost i mir, utjeha i ozdravljenje. Sakrament svećeničkog reda suobličuje Kristu i daje posebnu milost Duha Svetoga za služenje Crkvi, Kristovom Tijelu. Sakrament ženidbe kao znak ljubavi Božje za čovječanstvo dar je Duha koji je Ljubav pa se u obredu ženidbe naglašava dar Duha.


Nastavke serijala tekstova "Krštenje u Duhu" fra Ive Pavića pratite svakodnevno na našoj web stranici

Krštenje u Duhu (1)

Krštenje u Duhu (2) - što kažu sveti crkveni oci?

Krštenje u Duhu (3) - prilika za Crkvu

Krštenje u Duhu (4) - dva smisla

Krštenje u Duhu (5) - Papa Benedikt XVI.

Krštenje u Duhu (6) - iskustvo Duha Svetoga

Krštenje u Duhu (7) - Kršćanska inicijacija

Krštenje u Duhu (8) - Liturgija i sakramenti

Krštenje u Duhu (9) - Karizmatska obnova među Hrvatima

Krštenje u Duhu (10) - Darovi i plodovi Duha