fbpx

book hr banner 130x1000px

Krštenje u Duhui crkveni oci

Krštenje u Duhu (2) - što kažu sveti crkveni oci?

Iz učenja sv. Tome, zaključujemo da nema razloga zašto ne bi katolici, koji vjeruju da su već primili Duha Svetoga, u svojoj sakramentalnoj inicijaciji, očekivali nova „poslanja” ili „posjete” Duha, koji bi ih pokretao iz „stanja milosti” u kojemu se već nalaze prema jednom „novom činu” ili „novom stanju milosti”

Što kažu sveti crkveni oci?

Sveti oci, Ćiril Jeruzalemski (5. st.), Bazilije Veliki (4. st.), Grgur Nazijanski (4. st.), Teodoret Cirski (5. st.), Ivan Krizostom (5. st.) u svojim katehezama govore da je iskustvo krštenja Duhu Svetom bilo sastavni dio kršćanske inicijacije. Ono nije pripadalo nekoj privatnoj pobožnosti, već javnoj liturgiji. Sveti crkveni oci nabrajaju mnoge karizme koje su odrasli katekumeni dobivali za vrijeme krštenja na veliku subotu. Primjerice, u svojih pet kateheza o krštenju, sv. Ambrozije (4. st.) uspoređuje sakrament krštenja s novim rođenjem u kojem se prima Duh Sveti u punini. Augustin (4. st.) razvija teologiju aktualizacije sakramenta krštenja podijeljenog djeci. Po njegovu mišljenju, Duh Sveti stanuje u malom djetetu, ali mu nedostaje spoznaja i svjesno iskustvo koje se treba dogoditi u odrasloj dobi. Takvo učenje susrećemo u Novom zavjetu. U pismu Timoteju, apostol Pavao kaže: „Ne zanemaruj u sebi milosni dar koji ti je udijeljen na temelju proročanskih izjava, polaganjem ruku starješinskog zbora” (1 Tim 4,14-15). Svi smo pozvani raspiriti vatru dara Duha Svetoga dobivenog u sakramentima inicijacije. Sv. Maksim Ispovijedalac (6. st.) tvrdi: „Kad je duša krštena u Duhu, ona je na neki način 'posjednuta' Bogom”. Time je htio reći kako kršćani posjeduju Duha Svetoga, ali Duh Sveti ne posjeduje kršćane.

Nevidljiva poslanja Duha

Kad govori o izlijevanju Duha, Toma Akvinski (12. st.) spominje dvije ključne riječi koje govore da je Duh Sveti već darovan ili poslan: Duh Sveti prebiva u nama (inhabitatio) i on se obnavlja u nama (inovatio). Duh Sveti prebiva u nama na takav način da nas čini novim (obnavlja). Drugo, on naglašava da novo poslanje Duha mora uključivati stvarno „obnavljanje” (inovatio) osobe u kojoj Duh počinje boraviti na novi način. Iz učenja sv. Tome, zaključujemo da nema razloga zašto ne bi katolici, koji vjeruju da su već primili Duha Svetoga, u svojoj sakramentalnoj inicijaciji, očekivali nova „poslanja” ili „posjete” Duha, koji bi ih pokretao iz „stanja milosti” u kojemu se već nalaze prema jednom „novom činu” ili „novom stanju milosti”. U biblijskom rječniku, poslanje Duha, „izljev Duha” i krštenje u Duhu jednostavno su različiti načini za izražavanje iste stvari; slijedi zaključak da je moliti Gospodina za već krštene i krizmane vjernike da ih „krsti u Duhu Svetom” sasvim u skladu s tradicionalnom katoličkom teologijom.

Vezani sakramenti

Katolička teologija, oslanjajući se na svetog Augustina i Tomu Akvinca, naučava da dar Duha Svetoga može u nama biti vezan. To znači: ako za vrijeme primanja sakramenata krštenja, krizme, svete pričesti, nije bilo dovoljno duhovnog raspoloženja, znanja, vjere, ili su sakramenti primani u grijehu, dar Duha Svetoga je ostao 'vezan, sputan, uspavan, blokiran'. U takvim okolnostima, ovi sakramenti ne mogu donijeti neku milost ljudima sve dok se zapreka grijeha ne ukloni kroz pokoru. Potrebna je obnova tih sakramenata. Na taj će se način darovi Duha koje smo primili odvezati, osloboditi, deblokirati, oživjeti; to se naziva krštenjem u Duhu. Najbolji način da doživimo to iskustvo jest bezrezervno život predati Isusu i prihvatiti svjesno dobivene sakramente. Ako to iskreno učinimo, Isus će odmah doći i u nama osloboditi već dobiveni dar Duha. To je kao da uključimo prekidač i upalimo svjetlo.


Nastavke serijala tekstova "Krštenje u Duhu" fra Ive Pavića pratite svakodnevno na našoj web stranici

Krštenje u Duhu (1)

Krštenje u Duhu (2) - što kažu sveti crkveni oci?

Krštenje u Duhu (3) - prilika za Crkvu

Krštenje u Duhu (4) - dva smisla

Krštenje u Duhu (5) - Papa Benedikt XVI.

Krštenje u Duhu (6) - iskustvo Duha Svetoga

Krštenje u Duhu (7) - Kršćanska inicijacija

Krštenje u Duhu (8) - Liturgija i sakramenti

Krštenje u Duhu (9) - Karizmatska obnova među Hrvatima

Krštenje u Duhu (10) - Darovi i plodovi Duha