fbpx

book hr banner 130x1000px

Skladna obitelj - kako odgajati djecu

Susrela sam nedavno drage prijatelje koje doživljavam kao uzoran bračni par i skladnu obitelj. Na moje pitanje o djeci odgovorili su mi: „To nam je oštar mač u srcu… Ne znamo u čemu smo pogriješili…“ Zaprepaštena, žalosna i gotovo bespomoćna počela sam razmišljati…


Dragi roditelji!

Usredotočite se više na svoje dijete. Njega sigurno volite najviše na svijetu. Za njega ste spremni učiniti sve. Dijete si nemojte razmaziti. Ono vrlo dobro zna da ne može imati sve što poželi. Ono vas ponekad svojim zahtjevima samo iskušava. Nemojte se bojati biti strogi. Pokažite mu njegovo mjesto i bit će zadovoljno. Nemojte s djetetom postupati na silu. To će ga učiti da se u vašoj obitelji i svijetu uvažava jedino sila. Ono će radije reagirati na vašu uputu, nego na silu. Nemojte biti nedosljedni. Time samo zbunjujete dijete i dajete mu lažne signale. Uskladite odgojne stavove sa svojim bračnim drugom. Tu mnogi griješe. Nemojte previše obećavati. Možda nećete moći održati obećanje, pa će dijete izgubiti povjerenje u vas. Nemojte vjerovati djetetovim provokacijama kad govori ili čini nešto s ciljem da vas rastuži. Nemojte se previše žalostiti ako vam u bijesu kaže da vas mrzi. Ono to ne misli ozbiljno. Time bi samo htjelo da vam bude žao zbog onoga što ste mu, možda nehotice učinili nažao. Nemojte da se osjeća manjim nego što jest. Zbog toga će početi glumiti „velikog lafa“. Nemojte izvršavati zadatke umjesto njega. Zbog toga će se osjećati kao dojenče, a vas bi moglo početi doživljavati kao svoje sluge. Nemojte se usredotočiti samo na djetetove loše navike. Doživljavajte ga kao osobu, a ne samo kao onoga koji ima loše navike. Inače ćete ga ohrabriti da nastavi s lošim navikama.


Nemojte ga ispravljati pred drugima. Bit će mnogo pažljivije ako s njim razgovarate prije ili poslije učinjene pogreške, tiho i nasamo.
Nemojte o lošem ponašanju diskutirati za vrijeme svađe. U to vrijeme vas dijete slabo čuje. Tada nije sklono nikakvoj suradnji. Možete ga odmah kazniti, ako je to potrebno, ali diskusiju odložite za kasnije.


Nemojte da vam dijete stekne osjećaj kako su njegove pogreške zapravo njegovi grijesi. Dijete mora naučiti griješiti, a da se ipak pri tome ne osjeća da je zao čovjek. Objasnite mu da osuđujete neki njegov loš postupak, a ne njega kao osobu. Nemojte djetetu stalno prigovarati. Ako to budete radili, počet će vas ignorirati i praviti se gluho. Nemojte uvijek zahtijevati objašnjenja za neki njegov loš postupak. Neki put dijete zaista ne zna zašto je učinilo pogrešan korak. Ne precjenjujte djetetovo poštenje. Svako je dijete lako zastrašiti. Ono tada može početi lagati. Nemojte zaboraviti da dijete voli sve iskušavati. Ono iz toga uči. Zato budite strpljivi. Nemojte ga uvijek štititi od posljedica. Pomognite mu da nešto nauči na posljedicama svojeg lošeg postupka. Ne obraćajte previše pažnje kad je lakše bolesno. Oni bi moglo početi uživati u bolesti, ako bi mu to donosilo vašu preveliku pažnju.


Ne odbijte ga kad traži odgovore na uobičajena i normalna pitanja. Ako ga odbijete, prestat će vas ispitivati. No, tada će odgovore potražiti negdje drugdje. Nemojte odgovarati na njegova smiješna ili besmislena pitanja. Njega ne zanimaju vaši odgovori, ono samo želi privući vašu pozornost i uhvatiti vrijeme da se bavite s njime.


Nemojte mu govoriti da ste vi idealni i nepogrešivi. S takvim bi roditeljima bilo zaista teško živjeti. Ne brinite se ako imate malo vremena za svoje dijete. Važnije je da dobro osmislite vaše zajedničko vrijeme. Dijete veoma voli biti s vama. Nemojte da neka njegova strahovanja postanu i vaša strahovanja. To će vas učiniti tjeskobnim. Dijete će to intuitivno prepoznati i bit će još više uplašeno. Ono uvijek očekuje da ste vi hrabriji od njega. Nije dobro da ga često kritizirate, a nikad ne pohvalite. Odnosite se prema njemu kao prema svom prijatelju. Na taj način će dijete uistinu postati vaš prijatelj.


Upamtite: Dijete više uči od vašeg dobrog primjera, nego od vaše oštre kritike.

Nemojte zaboraviti da dijete ne može odrasti u čvrstu i zdravu osobu bez mnogo podrške, razumijevanja i ljubavi.


Zagrljaj

Najvažnije je da svom djetetu često blagim dodirom i nježnim zagrljajem iskazujete da ga mnogo volite. Zagrljaj je normalna potreba svakog čovjeka, osobito djeteta. Dodir ima snažan i ljekovit utjecaj na fizičko i psihičko zdravlje. Svaka osoba na vašim grudima osjeća ritam vašega srca. Taj je osjećaj podloga za stjecanje međusobnog povjerenja i sigurnosti. Iz toga nastaje iskrena i otvorena komunikacija. Zagrljaj podiže razinu hormona serotonina koji je zaslužan za dobro raspoloženje i generalni osjećaj sreće. Zagrljaj jača tjelesnu otpornost. On stimulira žlijezdu timus koja se nalazi u prsima i koja regulira proizvodnju bijelih krvnih zrnaca. Grljenje opušta mišiće i smanjuje napetost u tijelu. Na taj način se blaži bol, smanjuje osjećaj usamljenosti, depresije, prestrašenosti i stresa. Kad nekoga iskreno zagrlimo, njegovo tijelo nakon dvadesetak sekundi počinje u krvi pojačano lučiti hormon oksitocin i smanjivati lučenje hormona kortizola. To pridonosi osjećaju sigurnosti, spokojstva, nježnosti i naklonosti. Na takav način odgajajte svoje dijete i živite s njime. Tada se kasnije nećete pitati u čemu ste pogriješili…